دوشنبه, 02 بهمن 1396

 

فرهاد کشوری

فرهاد کشوری متولد 1328 میانکوهِ آغاجاری است، کشوری که دارای لیسانس علوم تربیتی است سال ها معلم روستاها و دبیر دبیرستان های مسجدسلیمان بوده است (از سال 1350 تا 1359)

از دهه ی 60 کار در شرکت های خصوصی و پروژهای صنعتی را آغاز کرد. و در سال 1389 بازنشسته شد. وجه بارز داستان ها و رمان های کشوری علاوه بر آن که از نظر موضوعی بکر و تازه

هستند ( به عنوان مثال کتاب « آخرین سفر زرتشت » اولین رمان در باره این شخصیت است) دارای پویایی و تخیلی هستند که از تجربه های زیستی نویسنده نشأت گرفته است. عوامل محیطی

و نیز ساختی که فرد در زندگی با آن چالش دارد ویژگی شخصیت هایی هستند که نویسنده سعی در بازنمایی آن ها به صورت آفرینش هنری دارد. به تازگی رمان‌های جدید او با عناوین «مردگان

جزیره موریس» و کتاب «سرود مردگان» توسط نشر زاوش (چشمه)  به چاپ رسیده است. جدیدترین اثر این نویسنده تحت عنوان «دست نوشته‌ها» توسط نشر نیماژ به چاپ رسیده است.

آثار منتشر شده فرهاد کشوری عبارتند از:

-1 بچه آهوی شجاع داستان کودکان 1355 انتشارات رز تهران

-2 بوی خوش آویشن مجموعه داستان 1372 نشر فردا اصفهان

-3 شب طولانی موسا رمان کوتاه 1382 نشر ققنوس تهران

-4 دایره ها مجموعه داستان 1382 نشر دورود شاهین شهر

-5 گره کور مجموعه داستان 1383 نشر ققنوس تهران

-6 کی ما را داد به باخت رمان کوتاه 1384 نشر نیلوفر تهران

-7 آخرین سفر زرتشت رمان 1386 نشر ققنوس تهران

 

 

کتاب «ماهی سیاه کوچولو» نوشته‌ صمد بهرنگی با تصویرگری فرشید مثقالی که نشر نظر آن را منتشر کرده و به‌تازگی با ترجمه‌ آزیتا راثی توسط انتشارات تاینی‌آول لندن به زبان انگلیسی منتشر شده است، در صدر فهرست ١٠کتاب برگزیده‌ منتقد روزنامه گاردین قرار گرفت.

محمودرضا بهمن‌پور، مدیر نشر نظر در این زمینه گفت: «دیوید کدجی نویسنده و منتقد روزنامه‌ گاردین فهرستی از ١٠کتاب‌ برگزیده‌ ادبیات کودک سراسر دنیا را منتشر کرده است که ترجمه‌ تازه‌ کتاب ماهی سیاه کوچولو در کنار کتاب‌هایی از نویسندگان برجسته جهان در صدر این فهرست آمده است.»
مدیر نشر نظر افزود: «در این فهرست، کتاب‌هایی از کسانی چون شان تن، الیور، جفرز، آرون بیکر، ساتوشی کیتامارو، ویلیام گریل و دیگران دیده می‌شود که آثار برخی از آنان به زبان‌های مختلف ترجمه شده و جوایز معتبر بین‌المللی را ازآن خود کرده‌اند.»
بهمن‌پور همچنین گفت: «با اینکه پیش از این ترجمه‌ انگلیسی ماهی سیاه کوچولو منتشر شده بود، اما اهمیت ترجمه‌ جدید این است که با تصویرهای اصلی کتاب یعنی تصویرهای فرشید مثقالی منتشر شده و هم کیفیت ترجمه و چاپ آن بالاست.»
انتشارات تاینی‌آول علاوه بر ماهی سیاه کوچولو، چند کتاب دیگر از نویسندگان و تصویرگران ایرانی دیگر نیز منتشر کرده است که از جمله آنان «چوپان دروغگو» با ترجمه‌ ماهنی تذهیبی است. او عنوان کرد کتابی از احمدرضا احمدی با نام «ناگهان چراغ‌های جهان روشن شدند» از محصولات نشر نظر نیز به‌زودی توسط انتشارات تاینی‌آول ترجمه و منتشر خواهد شد.

کدجی، منتقد گاردین در مورد کتاب‌های برتر حوزه کودک و نوجوان چنین نوشته است: «جست‌وجو برای یافتن و سفرهای ماجراجویانه از درون‌مایه‌های بسیار جذاب در ادبیات کودک به شمار می‌رود. برخی‌ کتاب‌های محبوب مانند جزیره‌ گنج، شاه آرتور و هابیت همگی شامل یک جست‌وجوی طولانی، طاقت‌فرسا و پرخطر برای یافتن چیزی است. حال این جست‌وجو می‌تواند برای یافتن یک شی مادی باشد یا چیزی گیج‌کننده و دشوارتر مثلا پی‌بردن به یک مفهوم، مقصود یا اصلا خودیابی باشد. آیا هدف مهم‌تر است یا سفر؟ در کتابم با عنوان پسر کوچولویی که نامش را گم‌کرد (یا دختر کوچولویی که نامش را گم کرد) موضوع جست‌وجو بی‌درنگ روشن می‌شود، اما کتاب‌های تصویری فراوانی وجود دارند که با شیوه‌های متفاوتی این جست‌وجو را نشان داده‌اند.»
او سپس کتاب‌های برگزیده از دیدگاه خود را شامل ماهی سیاه کوچولو اثر صمد بهرنگی، چطور یک ستاره بگیریم اثر اولیور جفرز، جست‌وجو اثر آرون بیکر، آری اثر ساتوشی کیتامورا و سارابی، گمشده اثر شان تن، سفر شکلتن اثر ویلیام گریل، وینی اه و پیف اثر ای‌ای میلن، راه‌‌پیمایی هنری به طرف پاریس اثر سائول باس، سام و دی گودالی می‌کَنند اثر مک بارنت و جان کلاسن و میمون سردرگم اثر جولیا دونالدسون و اکسل شفلر دانسته است.
 

 

با همت موسسه شفا جویان کودک "مشک"بازارچه خیریه ایی با هدف کمک به کودکان مبتلا به سرطان برگزار خواهد شد. مطابق دوره های گذشته کانون کاست به همراه  دبیرخانه ی اهواز پایتخت کتاب ایران در راستای اهداف فرهنگی خود در این برنامه مشارکت موثر خواهند نمود.

 

 

با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و به مناسبت انتخاب اهواز به عنوان پایتخت کتاب ایران جشنی در تالار مهتاب با حضور مقامات کشوری و استانی برگزار خواهد شد.

بر اساس اطلاع رسانی روابط عمومی ارشاد خوزستان این جشن آغازی برای اجرای برنامه های اهواز در رقابت پایتخت کتاب ایران خواهد بود.

 

کودکانی که ماسک بر دهان و بینی خود بسته بودند برای ششمین سال پیاپی در آستانه روز درختکاری در دو نقطه از شهرستان باوی نهال کاشتند. این مراسم با شعارهای «الشجرة صدیقتی» «درخت دوست من است»، «آلودگی محیط زیست یعنی مرگ تدریجی زندگی» و «بیئتنا حیاتنا، محیط زیست ما زندگی ما» برگزار شد. در این روز کودکان به همراهی خانواده هایشان و حمایت نهالستان ربیع در دو نقطه از ملاثانی نهال کاشتند.

درپایان این برنامه بمنظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و علاقمند نمودن کودکان به محیط زیست ، کتابهایی به درختکاران کوچک اهدا گردید.