دوشنبه, 02 بهمن 1396

تفاهم نامه رسمی فی مابین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و باشگاه فرهنگی،ورزشی فولاد خوزستان به منظور همکاری و پیشبرد طرحِ اهواز پایتخت کتاب ایران در 6 بند به امضا طرفین رسید.

امضای این سند با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، مدیر عامل و مدیران بخش های مختلف فولاد خوزستان و رییس دبیرخانه پایتخت کتاب اهواز در محل باشگاه فولاد انجام گرفت.

در ابتدا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه  در خوزستان هفتصد هزار نفر بی سواد مطلق وجود دارد و این نرخ یعنی آسیب جدی در تمامی حوزه هایی که دچار آسیب اجتماعی هستیم،افزود که  صد و پنجاه هزار نفر معتاد در استان وجود دارد و این رقم منشاء بسیاری از بزهکاریها در سطح جامعه خوزستان است.

قنواتی افزودند: ما و خانواده هایمان در این جامعه زندگی می کنیم و بسیاری از این آسیب های اجتماعی گریبان ما را خواهد گرفت.پس منطق و ضرورت حکم می کند تا شهروندان آگاه ، نسبت به اتفاقات پیرامون خود به گونه ایی فعالانه برخورد کرده  و هوشمندانه به مقابله با مخاطرات فوق از کانال های فرهنگی اقدام کنند.

رییس طرح پایتخت کتاب در اهواز عنوان کردند: مشارکت فرهنگی باشگاه های مطرح ورزشی استان خوزستان مانند فولاد خوزستان ، بدلیل پتانسیل بالا و جذابیت گسترده این مجموعه ها در میان مردم و جوانان، می تواند دست غیبی باشد که عبور از این مسیر پر سنگلاخ را برای جامعه خوزستان تسهیل کند. بی شک میتوان از ظرفیت های متنوع باشگاه فولاد در راستای ارتقای شاخصه های فرهنگی به ویژه ارتقا فرهنگ کتابخوانی استفاده کرد و این تفاهم نامه انشاالله  منشا خیر عمومی برای استان می شود.

در ادامه رضا فریدونی رییس دبیرخانه طرح پایتخت کتاب در اهواز به تشریح جزییات تفاهم نامه پرداخت و به بیان گزینه های ممکن برای تعامل در چهارچوب تفاهم نامه پرداخت.

فریدونی عنوان کرد:وضعیت اهواز در رقابت پایتخت کتاب ایران با توجه به طرح های ارسالی و اقدامات گذشته و برنامه های پیش بینی شده در میان رقبا ، بسیار خوب است و قطعا اهواز با امضای این تفاهم نامه فاصله ی خود با دیگر رقبا را بیشتر خواهد کرد. شهر اهواز و استان خوزستان با توجه به حضورچند تیم در فوتبال و سایر رشته ها در لیگ برتر ، از پتانسیل بسیار بالایی جهت اجرای برنامه های فرهنگی با محور تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی برخوردار است.

مدیر عامل کانون کاشت افزود: کانون آموزش شهروندی برای توسعه(کاشت) بر اساس مفاد تفاهم نامه آمادگی خود را برای برگزاری مراسمات متنوع مرتبط با کتابخوانی برای رده های سنی مختلف اعضا ،هواداران و خانواده های تحت پوشش باشگاه فولاد و سازمانهای همسو اعلام میکند.

سیف الله دهکردی مدیر عامل باشگاه فرهنگی،ورزشی فولاد خوزستان در پایان عنوان کردند:باشگاه فولاد حاضراست بر اساس متن تفاهم نامه  تمام توان خود را در جهت تقویت فرهنگ عمومی استان به کار گیرد.وی افزود قطعا حضور بازیکنان فولاد در مراسمات کتابخوانی سبب ارتقای جایگاه فرهنگی باشگاه ، شهر و استان خواهد شد و ما این تفاهم نامه را به فال نیک می گیریم.

مدیر عامل باشگاه فولاد افزودند: باشگاه تمایل دارد حتی برای برگزاری جشن های فرهنگی جهت تزریق نشاط به فضای عمومی شهر اهواز فضای استادیوم فولاد را در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دهد، چرا که اعتقاد داریم شرط پویایی یک جامعه سالم تزریق نشاط فرهنگی به لایه های مختلف آن است.قطعا برگزاری چنین مراسماتی در کاهش نرخ بزهکاریها و هدایت جامعه در مسیر عقلانیت موثر خواهد بود و به ساخت خوزستان و ایرانی آبادتر منجر خواهد گشت.

در پایان مدیرعامل موفق باشگاه فولاد اضافه کردند: میتوان از طریق هماهنگی با هیات فوتبال استان خوزستان در روزهایی که باشگاه بازی ملی دارد و میزبان بازیها می باشد، در پارکینگ غرفه های فرهنگی ایجاد نمود. با توجه به اینکه فولاد هواداران بسیار زیادی در اهواز دارد و در بازیهایی که فولاد میزبان است، تعداد زیادی از این هواداران جهت تماشای بازی به استادیوم می آیند و عموما این هوادارن از اقشار مختلف و متنوع جامعه می باشند، ایجاد غرفه های فرهنگی می تواند در تشویق هوادران در توجه به کتاب موثر باشد.

براین اساس متن تفاهم نامه به شرح زیر می باشد:

به نام خدا

با توجه به فراخوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص انتخاب پایتخت کتاب ایران و کاندیداتوری شهر اواز جهت شرکت در این رقابت فرهنگی، تفاهم نامه ای جهت حمایت از طرح اهواز پایتخت کتاب ایران فی مابین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و باشگاه فرهنگی،ورزشی فولاد خوزستان در راستای تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی منعقد می گردد.

1-مشایعت بازیکنان فوتبال باشگاه فولاد جهت برگزاری مراسم کتابخوانی در مدارس،کانون های پیشگیری ازآسیب های اجتماعی و توانخواهان به همراه کانون آموزش شهروندی برای توسعه(کاشت)

2-استفاده از شعار "من کتاب می خوانم" و "باشگاه فرهنگی،ورزشی فولاد دوستدار کتاب" در منسوجات و البسه باشگاه فولاد در بازیهای ملی و آسیایی

3-استفاده از نمادها و شعار های تبلیغاتی در زمان بازی که مروج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد.

4-اختصاص منابع مالی جهت خرید کتاب جهت توزیع در مدارس و اقشار کم درآمد جامعه

5-اداره کل ارشاد می پذیرد برای رده های سنی مختلف باشگاه فولاد من جمله نونهالان، نوجوانان و جوانان برنامه های فرهنگی با محور ترویج فرهنگ مطالعه برگزار کند.

6-تعامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بخش مدیریت فرهنگی باشگاه فولاد جهت اجرای برنامه های فرهنگی باشگاه فولاد در سطح شهر اهواز

بدیهی است مفاد توافق نامه توسط طرین پس از امضا لازم الاجرا می باشد.