دوشنبه, 02 بهمن 1396

این نشست در محل دبیرخانه دائمی پایتخت کتاب ایران در تهران-خیابان مطهری-خیابان فجر با حضور خانم مرات نیا دبیر اجرایی رقابت پایتخت کتاب ایران ،رضا فریدونی مسئول دبیرخانه اهواز پایتخت کتاب ایران و مهدیس مکوندی مسئول کمیته مدارس دبیرخانه اهواز برگزار شد.

در ابتدای نشست خانم مرات نیا دبیر اجرایی طرح ملی پایتخت کتاب گفت : رقابت پایتخت کتاب ایران تنها یکی از مفاد تفاهم نامه منعقد فی مابین کمیسیون ملی یونسکو و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.تمامی مفاد  تفاهم نامه در راستای مناسبات فرهنگی است که مهمترین مناسبت فرهنگی آن همین رقابت های پایتخت کتاب ایران و روستاهای دوستدار کتاب می باشد.

مرآت نیا افزودند: در ابتدای شروع به کار دبیرخانه و فراخوان معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولان ارشد وزارتخانه نسبت به کیفیت رقابت و استقبال از طرح در سطح ملی تردید داشتند ولی دبیرخانه با تمام توان و حدقل منابع انسانی بصورت شبانه روزی به تلاش و پیشبرد امور پرداخت. در نیمه راه معاونت فرهنگی وزارتخانه و دکتر سید آبادی متوجه استقبال بی نظیر از طرح در سطح روستاها و شهرها شده و تمام توان خود را در جهت با کیفیت تر برگزار کردن مراسم نمودند، یکی از اسپانسرهای طرح بانک آینده بودند که بخش قابل توجهی از منابع مالی اجرای طرح را به عهده گرفتند.

دبیر اجرایی رقابت پایتخت کتاب ایران در پایان اضافه کردند، انتخاب اهواز به عنوان اولین شهر پایتخت کتاب ایران سه  دلیل عمده داشت که عبارتند از:

1-تنوع و انسجام طرحها و همچنین ضمانت های اجرایی دیده شده جهت پشتوانه عملیاتی طرح ها

2- حضور سازمان های غیر دولتی مانند کانون آموزش شهروندی برای توسعه(کاشت) در مراحل مخلتف طرح

3-حضور ارگانها و سازمان های دولتی-حاکمیتی-ورزشی نظیر ائمه جمعه،استانداری، باشگاه فرهنگی-ورزشی فولاد خوزستان،آموزش و پرورش و ...

مسئول دبیرخانه اهواز پایتخت کتاب ایران ضمن تقدیر و تشکر از زحمات شبانه روزی مسئولان دبیرخانه پایتخت کتاب ایران اشاره کردند: امیدوارم هدف کلان طرح که تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش نرخ سرآنه مطالعه می باشد محقق شود و این طرح همواره با جدیت تمام توسط وزارتخانه و تمام شهرهای ایران  هر2سال یکبار برگزار شود .قطعا اهواز انتخاب شایسته ای برای مسابقات جهانی پایخت کتاب خواهد بود و انشالا در سال 2020 شاهد حضور قدرتمند شهر اهواز در این رقابتها خواهیم بود.

رضا فریدونی افزودند: طرح های اهواز در 2 زمینه ی زیر بنایی و رو بنایی تدارک دیده شده است که دبیرخانه پایتخت کتاب اهواز مصمم است با توجه به تفاهم نامه های منعقد شده و همچنین مصوبات استاندار محترم استان خوزستان جهت همکاری سازمانهای مختلف، تمامی  طرح های مکتوب را به اجرا در آورد. گزارش کار دبیرخانه اهواز بصورت ماهیانه به پایتخت و دبیر خانه دائمی پایتخت کتاب ایران ارسال خواهد شد، در این راستا قطعا اگر در جهت تامین منابع مالی طرح ها خللی بوجود آید دبیر خانه موارد مذکور را جهت پیگیری وزارتخانه به تهران جهت پیگیری و رفع موانع ارسال خواهد کرد.

 مسئول کمیته برگزاری مراسم کتابخوانی و اجرای کارگاه های آموزشی در مدارس ضمن تشریح جز به جز این طرح اشاره کردند: این آیتم  یکی از موارد زیربنایی طرح ارسالی به دبیرخانه می باشد که نگاه و هدف آن به آینده است زیرا اعتقاد داریم کودکان آینده سازان این مرز و بوم هستند و ما اگر بتوانیم فرهنگ مطالعه را در سنین پایین و مدارس نهادینه کنیم در تحقق هدف کلان طرح موفق خواهیم بود.

 

مهدیس مکوندی در پایان افزوند: امیدوارم با همکاری استانداری خوزستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی،شهرداری کلان  شهر اهواز ،سازمان آموزش و پرورش استان،باشگاه فرهنگی-ورزشی فولاد خوزستان و همچنین دیگر سازمانهای صنعتی جهت تامین منابع مالی این آیتم از طرح شاهد تحول مدارس شهر اهواز در آینده ای نه چندان دور باشیم.