دوشنبه, 02 بهمن 1396

از دوم اسفند ماه سال گذشته که اهواز به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شده تا به امروز مجموعه ی اقدامات شهر اهواز در خصوص این عنوان چه بوده است؟چه اقدام موثری برای افزایش مطالعه در میان همشهریان مان تا کنون به انجام رسیده است؟

این سوالاتی hست که ذهن بسیاری از علاقمندان به عرصه ی کتاب و کتاب خوانی را به خود مشغول کرده.روز گذشته خبری در رسانه ها مبنی بر عدم حضور دبیرخانه ی پایتخت کتاب ایران و کانون کاشت در افتتاح غرفه ی پایتخت کتاب ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب دست به دست می چرخید.

از قرار معلوم این وضعیت نه تنها مورد پسند فعالین مدنی مرتبط با طرح نیست ، بلکه مس,لان ارشد استان نیز انتظار اقداماتی موثرتر و فراگیرتر از مجموعه کارهایی که تا کنون صورت پذیرفته را داشتند.

بر همین اساس روز گذشته در محل استانداری خوزستان و با حضور معاون سیاسی و اجتماعی استاندار خوزستان ، شهردار اهواز ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و فرماندار اهواز ، همچنین نمایندگان ادارات و سازمانهای مرتبط و مسئول در امر کتاب و کتاب خوانی مانند صدا و سیما ، آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان به همراه دبیرخانه ی اهواز پایتخت کتاب ایران و کانون کاشت ، جلسه ایی در خصوص برنامه ریزی عملیاتی اقدامات میدانی شهر اهواز در سال پایتخت کتاب تشکیل شد.

جلسه به ریاست فرج الله خبیر معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آغاز و در ادامه شرح کاملی از  اقدامات و مشکلات دبیرخانه توسط هومن خورشید قائم مقام طرح پایتخت کتاب ایران ارایه شد.

سپس رحمان بهمنی معاون فرهنگی طرح و رابط شهر اهواز با یونسکو در رقابت پایتخت کتاب جهان به ارایه گزارش عملکرد سه ماهه فعالیتهای انجام شده توسط کانون کاشت و دبیرخانه ی اهواز پایتخت کتاب ایران پرداخته و ضمن ارایه ی جداول،تصاویر و اطلاعات در خصوص  اقدامات صورت گرفته ،اعلام نمود منابع مالی برنامه های اجرایی توسط دبیرخانه و کانون کاشت ، تا کنون از محل هدایای مردمی و حق عضویت اعضای کانون کاشت تامین شده است و با وضعیت موجود از تشکلهای مردم نهاد انتظار اقداماتی بیش از این را نمی توان داشت . وی در انتها  خواستار توجه بیشتر سازمانهای ذیربط ، تشریک مساعی بیشتر و تسریع در انجام اقدامات مصوب شد.

در ادامه  همایون قنواتی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  ضمن بیان مشکلات و مسایل موجود در هماهنگی با برخی سازمانهای دولتی، به شرح اقدامات صورت گرفته توسط  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اجرای طرح پایتخت کتاب ایران و جهان پرداخت.

پس از آن   خبیر با تاکید بر لزوم تمرکز بر پیشبرد طرحهای پایتخت کتاب ایران از سازمانهای مشارکت کننده در طرح درخواست کرد تا نسبت به برنامه های میدانی پیشنهاد شده توسط دبیرخانه ، جدول زمانی و چهارچوب اجرایی مشخصی ارایه نمایند. وی ضمن برشمردن اهمیت جایگاه شهرداری ها در طرح پایتخت کتاب بر لزوم انجام اقدامات زیرساختی توسط شهرداری تاکید کرد.

سیید خلف موسوی شهردار اهواز نیز با تاکید بر اراده ی شهرداری در تقویت و توسعه فرهنگی پیشنهادات ارایه شده را با حوضه ی وظایف شهرداری منطبق دانست و اعلام نمود که در آینده مجموعه ی شهرداری در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی فعالیت های متمرکزی را اجرا خواهد کرد و در این خصوص همکاری لازم را با دبیرخانه پایتخت کتاب ایران به انجام خواهد رساند.

 

در پایان جناب ارزانی فرماندار اهواز نیز خواستار تشریک مساعی و هماهنگی  بیشتر سازمانهای حاضر شده و از آمادگی فرمانداری برای پیشبرد طرح خبر داد.