دوشنبه, 02 بهمن 1396

 

 فیروزه جزایری دوما، (زاده ۱۳۴۴آبادان)، نویسنده ایرانی آمریکایی است. فیروزه جزایری در سن ۷ سالگی، به همراه خانواده از طرف شرکت نفت ایران که پدرش در آن به عنوان مهندس کار می‌کرد، به شهر وایتیر در کالیفرنیا رفت. پس از دو سال زندگی در آمریکا به ایران بازگشت و در اهواز و تهران به‌ سر برد. دو سال بعد، دوباره خانوادهٔ وی به آمریکا برگشتند و ابتدا در وایتیر و سپس درنیوپورت‌بیچ ساکن شدند. فیروزه جزایری سپس به تحصیل در دانشگاه برکلی پرداخت و در آنجا با یک مرد فرانسوی ازدواج کرد.

  وی با نوشتن کتابهای خندیدن بدون لهجه و خاطرات خود که به نام Funny in Farsi، A Memoir of Growing Up Iranian in America در آمریکا منتشر شد، به شهرت رسید. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکا در چند سال اخیر بوده‌است. همچنین این کتاب، یکی از ۳ نامزد نهایی جایزه ترنر (معتبرترین جایزه کتاب های طنز آمریکا ) در سال ۲۰۰۵ و همچنین نامزد جایزهPen آمریکا در بخش آثار خلاقهٔ غیرتخیلی شد. وی اولین فرد آسیایی است که اثر وی جز نامزدهای نهایی جایزهٔ تربر انتخاب شده‌است. این کتاب توسطمحمد سلیمانی‌نیا و با عنوان عطر سنبل، عطر کاج به فارسی برگردانده شده‌است.

یادداشت نویسنده بر ترجمه فارسی عطر سنبل عطر کاج:

وقتی خردسال بودم، پدرم آنقدر از ماجراهای دوران کودکی اش در اهواز و شوشتر برایم تعریف می کرد که حس می کردم آن دوران را همراه او گذرانده ام. زمانی که خودم صاحب فرزندانی شدک، خواستم آنها ماجرای من را بدانند. به همین دلیل بود که این کتاب را نوشتم.

بسیار خوشحالم که اکنون نسخه ی فارسی از آن در دسترس هموطنانم قرار دارد امیدوارم عشق عمیقی که به خانواده و فرهنگم دارم در این صفحات جلوه یاید. اگر چه بیشتر عمرم را خارج از ایران گذرانده ام ، ایران هنوز در رگ های من جاری است .